Bitcoin - Nasıl Saklamalı?

Şimdi gelin beraber Bitcoin (Ve Altcoin) saklama yötemlerine bir göz atalım.

En güvenli yöntemden en güvensiz yönteme doğru sıralama yapyorum.

  1.  En güvenli yöntem “Cyrpto Currency Hardware Wallet” olarak geçen usb cüzdan kullanmaktır. Bu cüzdanlar crypto paralarınıza sadece bilgisayarınıza takılı olduklarında ve güvenlik adımlarını aştığınızda ulaşabileceğiniz bir güvenlik seviyesi sağlar. Türkiye’de popüler olan marka NANO markasıdır. (web sitesi)
  2. Diğer bir güvenli yöntem “Cold Storage” diye bilinen ve kağıda basılan cüzdanları oluyor. Hem Private hem Public Key kağıda basılıyor ve bu A5 boyutundaki kağıdı saklayarak güvende oluyorsunuz. Hardware Wallet‘lara göre dezavantajı anlık işlem yapmak istediğinizde önce bu cüzdanı bir online cüzdanda açmanız ve kullandıktan sonra yeniden Cold Storage oluşturmanız gerekiyor. (Nasıl oluşturacağınızın anlatımı için sizi buraya alalım)
  3. Sıradaki yöntem “Online Wallet” olarak adlandırılan web cüzdanlarından birini kullanmaktır. Burada cüzdan size “backup phrase” – yani internet sitesine birşey olursa başka bir yerde açıp kullanmaya yarayan- kelimeleri veriyor olmalı. (www.blockchain.info sitesi bunları veriyor. Detaylı anlatım için sizi bu bölüme LINK alalım)
  4. En tercih edilmeyen yöntem ise “Exchange” diye bilinen borsalarda crypto paranızı tutmak olacaktır. Burada birçok tehlike mevcuttur. Borsa kapanabilir, ortadan kaybolabilir, hacklenebilir vs. Crypto paranızı lütfen sadece alım-satım işlemleri sırasında veya ufak bir meblağ olarak borsada tutun.